Kategorie
Bez kategorii

Fedora 32

Z systemami GNU/Linux mam do czynienia od około roku 1999, wiadomo że z małymi przerwami na używanie Windowsa czy systemów *BSD lub innych Unixowych jednakże zawsze człowiek do sławnego Linuxa wraca. Dlaczego? System jest to otwarty i wolny budowany przez niezliczone rzesze ludzi z całego świata gdzie każdy może dorzucić swoją cegiełkę. W gąszczu dystrybucji GNU/Linux mam zawsze jak zresztą każdy człowiek kilka swoich ulubionych. Tą najbardziej ulubioną jest Fedora a aktualnie wyszła wersja z numerkiem 32.

Fedora jest budowana przez społeczność ale blisko związana z firmą RedHat (a teraz IBM który to RedHat-a wykupił). Standardowym środowiskiem graficznym jest Gnome (dostępne są różne spiny Fedory z innymi środowiskami graficznymi) które się kocha i nienawidzi w takim samym stopniu 😉 Sama Fedora harakteryzuje się zawsze świeżością paczek i dużym repozytorium oprogramowania. Ale tu trzeba się zatrzymać bo w repozytoriach nie ma czegoś takiego jak oprogramowanie non-free czyli niewolne. Chcąc zainstalować opatentowane sterowniki/kodeki czy też zaknięte programy musimy wspomóc się dodatkowym repozytorium np RPMFusion. Ale osobiście nie musiałem tego robić a mimo to pracuje mi się komfortowo. Fedora 32 jak każda Fedora ma wsparcie 12 miesięcy czyli do wydania w tym przypadku Fedory 34. (Wydania są co 6 miesięcy). Ktoś powie że to wada ale… dzięki temu mamy zawsze aktualne oprogramowanie a aktualizacja między wydaniami przebiega zawsze szybko i bezproblemowo co sprawia że nie jesteśmy zmuszeni robić reinstalacji systemu.

Fedora 32 przynosi nam jądro 5.6.7, Gnome 3.36 i GCC10 i wiele, wiele nowości. Wayland już pracuje bez żadnych zgrzytów, przynajmniej u mnie (grafika intel i amd) ale zawsze można sesje przełączyć na X.org jak by ktoś miał z Waylandem problemy.

Fedora 32 okiem krótkofalowca… Tutaj jest dobrze a nawet bardzo dobrze. W głównym repozytorium mamy cały wachlarz oprogramowania. Mamy cqrlog, wsjt-x, TrustedQSL, fldigi, flrig, chirp czy inne pokroju qsstv, xlog, soundmodem. Lista jest za długa by wymieniać wszystkie, ale każdy znajdzie coś dla siebie.
A za wszystkim stoi grupka ludzi należąca do AmatourRadio SIG https://fedoraproject.org/wiki/AmateurRadio która dba by oprogramowania było jak najwięcej i było aktualne. A jak by ktoś miał jakiś problem to zawsze służę pomocą 🙂

Podsumowujący z czystym sercem mogę tą dystrybucje polecić czy to początkującym czy też zaawansowanym użytkownikom systemów GNU/Linux. Szybkość, niezawodność, duża społeczność i liczne repozytoria sprawiają że praca na Fedorze to przyjemność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *